Australský ovčák


OBECNÉ INFORMACE

Australský ovčák často nazývaný jako australák nebo ausík je ovčácké pracovní plemeno, které v České republice nemá dlouhou historii.  První vrh se tady narodil v roce 2002 dodnes působící chovatelské stanici Puella Fera. Země původu ausíka jsou Spojené státy americké, byli zde používáni k pasení ovcí a krav. 

Dožívají se okolo 15 let. Dorůstají výšky samci- 51 - 58 cm   a samice- 46 cm - 53 cm. Průměrná hmotnost se pohybuje od 18 do 28 kg.

Spadá do FCI skupiny I., kam například také patří vzhledově podobná Border kolie nebo Německý ovčák.
Pro přehled plánovaných a narozených štěňat v ČR a dalších informací o plemeni a chovu klikněte zde.

Pro databázi australských a belgických ovčáků klikněte zde.

VZHLED

Jedná se o dobře vyváženého psa, který je o něco delší než vyšší, střední velikosti, síly kostry a s různým zbarvením. Barevnost u Australských ovčáků je velmi různorodá nejčastějšími jsou black tri s bílými znaky a hnědým pálením viz. obrázek (může být i jedinec bez pálení a bílých znaků), blue merle, red tri a red merle. Barvy očí mohou být také rozmanité.  Srst je přiměřené délky a hrubosti. Bílá barva je přípustná na krku (jak na části, tak celý límec), na hrudi, na končetinách, na spodní straně tlamy, tvořící lysinku na hlavě. Bílá na spodní části těla smí zasahovat 10 cm od vodorovné linie měřené od lokte.

Na hlavě by bílá barva neměla převažovat, oči musí být úplně obklopené barevnou srstí s dostatkem pigmentu. Zbarvení merle věkem psa tmavne. 

POVAHA

Australský ovčák je inteligentní pes se silnými pasteveckými a hlídacími instinkty. Je to oddaný společník a nevadí mu celý den fyzická zátěž.  S takovými vlastnostmi se hodí k aktivní rodině nejlépe s domem a zahradou (ALE není to podmínkou), to znamená, že potřebuje dostatek pohybu a společnost  jeho páníčka. Mnoho lidí si koupí pracovní plemeno, které poté odloží na zahradě. Australák se velmi rychle začne nudit, a proto nepřipadá v úvahu ho koupit jako psa na zahradu bez společných aktivit. Je velmi inteligentní, proto může snadno přerůst přes hlavu nezkušenému majiteli.  Není od věci chodit na kynologické cvičiště už od štěňátka a zamezit tím nedostatečné socializaci, která se může vyvinout až v agresi či bázlivost.

VÁŽNÉ VADY:

  • Vztyčené a visící uši
  • Netypické osrstění

VYLUČUJÍCÍ VADY:

Agrese nebo přílišná plachost.

Předkus nebo podkus větší než 3 mm.

U všech zbarvení bílé skvrny na těle, což znamená bílá na těle mezi kohoutkem a ocasem, na bocích mezi lokty a zadní stranou pánevních končetin.

Všichni jedinci vykazující fyzickou vadu nebo poruchu chování budou vyloučeni z posuzování.

Psi musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá a sestouplá varlata v šourku jinak mluvíme o psu, který je kryptorchid a neměl by být proto zařazen do chovu.



Pozn. Co je to vlastně FCI?

Fédération Cynologique Internationale v překladu - Mezinárodní kynologická federace. Zabývá se plemeny, kynologií a upravuje řád a směr jednotlivých plemen.

Barvy

 

Zdroje:

https://www.kchbo.com/?Plemena:Standard_australsk%26eacute%3Bho_ov%E8%26aacute%3Bka


 


 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky